Ilgaz Kayak Merkezi

İlkokul sıralarındayken öğrenip söylediğimiz “Ilgaz Anadolu’nun sen yüce bir dağısın” türküsüyle hafızalarımıza kazınan Ilgaz, Kuzey Anadolu dağ grubunun bir parçasıdır. Batı Karadeniz Bölgesi’nin en yüksek dağ silsilesini oluşturan Ilgaz Sıradağları, Çankırı ve Kastamonu il sınırları içerisinde yer almaktadır.

Ilgaz dağının zirve noktası 2587 metre rakımlı Büyük Hacet Tepesi olan sıradağlardaki diğer önemli yükseltiler 2546 metre rakımlı Küçük Hacet Tepesi, 1980 metre rakımlı Kulpi, 1934 metre rakımlı Altunsivri ve 1763 metre rakımlı Kocadağ olarak sıralanmaktadır.

Batıdan doğuya doğru yükselen Ilgaz Sıradağları kolay geçit vermemesiyle ünlüdür.

Ilgaz Kayak Merkezi, zengin florasıyla tanınan Ilgaz Dağı Milli Parkı içerisinde yer almaktadır. Köknar ve sarıçam ağaçlarının muhteşem manzarası eşliğinde görsel bir şölene ev sahipliği yapan tesisler bölgesi, aralık ayında başlayıp nisan ayına kadar devam eden kayak sezonuyla yerli ve yabancı konukları ağırlamaktadır.

Hem kayak ve snowboard yapmak için ideal olan Ilgaz, bunun yanı sıra kayak yapmayan kişiler içinde eşsiz doğasıyla son derece ideal bir bölgedir. Özellikle kayak yapmaya yeni başlamak isteyenler için Ilgaz pistlerin eğiminin çok dik olmaması tercih edilme sebebini arttırmaktadır.

Kayak ve Snowboard için son derece elverişli olan Ilgaz Kayak Pistlerinde yıl içinde kar kalınlığı 80 ile 260 santimetre arasında değişmektedir. Kristal kar çeşidine sahip olan bölgenin en dikkat çekici özelliklerinden birisi yıl içinde çok az fırtınanın yaşanmasıdır. Nitekim meteorolojik şartların uygun olması, kayak sporuna son derece elverişli bir ortam oluşmasına zemin hazırlamaktadır.

Ilgaz Kayak Merkezi’nde 3 adet pist bulunmaktadır. Mekanik tesis olarak bir adet dört iskemleli 1200 metre uzunluğunda telesiyej ve bununla beraber 1050 ve 510 metre uzunluklarında iki adet teleski bulunmaktadır. Teleskileri kullanabilmeniz için öncelikle Telesiyejle zirveye çıkmalı ve oradan dilediğiniz piste geçtikten sonra teleskileri kullanabilirsiniz. Önemle belirtmeliyiz ki tek kullanımlık skipass alıp telesiyej ile zirveye çıktıktan sonra teleskilerin bulunduğu pistlere ayrılmayınız. Çünkü teleskilerin orada tekrar skipass okutma zorunluluğunuz olduğundan ancak sınırsız skipass aldıysanız teleskileri bulunduğu pistlere geçebilirsiniz.

Bunlardan ayrı olarak kayağa yeni başlayanlar için ideal olan 350 metre uzunluğunda baby lift’te bulunmaktadır.

Sonuç olarak sömestr ve tatil dönemleri dışında Uludağ ve Kartalkaya gibi popüler adreslerdeki kalabalığın yaşanmadığı Ilgaz, bu özelliğiyle hem kayak tutkusunu tatmin etmekte hem de kargaşadan uzak ormanlık alanın içinde güzel bir tatil geçirme ortamı sunmaktadır.

Sizleri de bu kış Ilgaz’a bekliyoruz ve yine yeni yeniden “Ilgaz Anadolu’nun sen yüce bir dağısın” diyoruz =)

 

Hemen Ara
Ulaşım